Türkçenin laf cambazı Salah Birsel’in denemeleriTürkçeyi en iyi kullanan yazarlardan olan Salah Birsel’in Gece Mavisi adlı deneme kitabı, yazarın önemli eserleri arasındadır.


Türkçenin laf cambazı Salah Birsel'in denemeleri

Gece Mavisi, Türkçenin laf cambazı Salâh Birsel‘in gençlik anılarından entelektüel birikimine yergi yergilediği, sergi sergilediği, tiyatro eleştirileriyle birlikte 1001 Gece Denemeleri’nin belki de en adına yaraşır, kapsamlı ve muteber ciltlerindendir.

Düzayak ettiği deneme ve günlük türlerinin arasındaki tüy kadar hafif geçişler muzip enstantanelerle renklenirken, Birsel’in edebiyat camiası içerisinde atlattığı badirelerin kıymeti yine onun eşsiz üslubuyla ballanıyor.

Türkçenin laf cambazı Salah Birsel in denemeleri #1

Satın almak için tıklayın:

Sayfa: 198

ŞAPKA ÇIKARMAK…

Edebiyata vara varası kulluk etmek için bu yolda tıngır elek, tıngır saç kalmayı göze almış lafazan bir kalemşörün kat ettiği yolları hayranlıkla okuyacak, dobracılığın, adamsendeciliğin, hovardalığın böylesi ölçülü ve hınzır icrasına şapka çıkaracaksınız.

Türkçenin laf cambazı Salah Birsel in denemeleri #2

Salah Birsel

“İBN SİNA DEĞERLİ ŞEYLERE DEĞER KATTI”

“Artık sağlığımı çekip çeviren yönetici gücünü yitirdi. İbn Sina üzerinde kalmak gerekirse onun 16 yaşına geldiği vakit tıp bilimini baştanbaşa yutmuş bulunduğunu şuracığa kıstırmalıyız. O, Aristoteles’ten öğrendiği her değerli şeye beş değil, elli şey katmış biridir. Babası Belh kentindendir. “

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir