Memur ve memur emeklisinin zam oranı açıklandıMemur ve emeklileri maaşına 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5, 2022’nin ikinci 6 ayında yüzde 7 artı enflasyon farkı verildi. 2023’ün ilk 6 ayında yüzde 8, 2023’ün ikinci 6 ayında yüzde 6 zam sunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklisinin 2022-2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonucunu paylaştı.

Bakan Bilgin, zam oranları açıklamadan önce yaptığı konuşmada, sendikalar ile genel çerçevede anlaşıldığını, bazı konuların tamamlanamadığını ancak bugün akşam saatlerine kadar imza işlemlerinin tamamlanacağını bildirdi.

Bilgin, açıklanan rakamların Türkiye için önemine değinerek, toplu sözleşmenin imzalanma şartlarının ve içinden geçirilen koronavirüs salgını, yangın ve sel baskınlarının getirdiği koşulların da dikkate alınması gereğini hatırlattı.

Memur ve memur emeklileri maaşına 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5 + enflasyon farkı, 2022’nin ikinci altı ayında yüzde 7+ enflasyon farkı , 2023’ün ilk altı ayında yüzde 8+ enflasyon farkı, 2023’ün ikinci altı ayında yüzde 6+ enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE ZAM PAZARLIĞI BİTTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos’ta başlayan görüşmelerin müzakere süreci yasal takvim gereği sona erdi. Yaklaşık 6 milyon 400 bin memur ve memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve geniş yelpazede sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde zam pazarlığı son buldu.

Vedat Bilgin

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ İLE ÖĞRETMEN, POLİS, HEMŞİRELERİN İKRAMİYELERİ ARTACAK

Milyonlarca memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge ilk defa toplu sözleşme mutabakat metnine girdi. Ek gösterge düzenlemesi ile öğretmen, polis, hemşire gibi zor koşullarda çalışan personelin ikramiyeleri artacak. Yüksek emekli aylığının da önü açılacak.

(AYRINTILAR GELİYOR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir