Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındıGürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, yıllar sonra ülkeye dönen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin gözaltına alınarak, ceza infaz kurumuna nakledildiğini açıkladı.

Hakkında tutuklama kararı bulunan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili olayında yeni bir gelişme yaşandı.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, Saakaşvili’nin güvenlik güçlerince gözaltına alındığını bildirdi.

“ONU CEZA İNFAZ KURUMUNA NAKLETTİK”

İçişleri Bakanlığı’nın, Saakaşvili’nin Ukrayna’dan Gürcistan’a gelme planlarıyla ilgili önceden bilgi edindiğini aktaran Garibaşvili “Bu süreç tamamen kontrol altındaydı.” dedi.

Eski Cumhurbaşkanı’na operasyon yapılması için uygun yerin seçildiği ve böylece gözaltına alındığını aktaran Garibaşvili, “O ceza infaz kurumuna nakledildi.” ifadesini kullandı.

Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındı #1

8 YIL SONRA GÜRCİSTAN’A DÖNDÜ

8 yıldır yurt dışında bulunan Saakaşvili, bu sabah ülkesine döndüğünü duyurmuştu. Saakaşvili, Facebook hesabından yaptığı görüntülü açıklamada 8 yıl aradan sonra Gürcistan’a geldiği ve Batum’da olduğunu belirtmişti.

Ülkede yarın yerel seçimin düzenleneceğini hatırlatan Saakaşvili, halkı sandık başına gitmeye ve 3 Ekim’de de Tiflis’in merkezinde toplanarak oylarını “korumaya” davet etmişti.

“ONA DEVLET CEVAP VERECEK”

Saakaşvili, 27 Eylül’de yaptığı açıklamada Gürcistan’a 2 Ekim’de Kiev-Tiflis uçak seferiyle döneceğini açıklamış ve ilgili uçuş biletini de paylaşmıştı.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ise Saakaşvili’nin açıklamasıyla ilgili “Cevap basit, ona devlet cevap verecek. Saakaşvili topraklarımıza girer girmez, ayak basar basmaz, anında tutuklanacak ve hapse gönderilecek.” demişti.

Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındı #2

BİRÇOK SUÇTAN DOLAYI HAKKINDA YAKALAMA KARARI BULUNUYORDU

Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018’de Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti.

2013’TE ABD’YE KAÇMIŞTI

Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti.

Daha sonra Ukrayna’ya giden Saakaşvili’ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti.

Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındı #3

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMIŞTI

Saakaşvili, 4 Aralık 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu.

26 Temmuz 2017’de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili’ye, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti.

Saakaşvili, 2020’den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.

Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındı #4

AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Rustavi kentindeki 12. hapishanede Saakaşvili’yi ziyaret eden Gürcistan Ombudsmanı Nino Lomcaria, eski Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Saakaşvili’nin bir Ukrayna vatandaşı olduğu için Ukrayna’nın Tiflis Başkonsolosu ile bir araya gelmek istediği ve aynı zamanda açlık grevi başlattığını kaydeden Lomcaria, “Açlık grevi ilan ediyor ve Ukrayna vatandaşı olarak Ukrayna Konsolosu ile görüşme talebinde bulunuyor.” dedi.

Lomcaria, Saakaşvili’nin Tiflis’te bir evde gözaltına alındığı bilgisini de paylaştı.

Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gözaltına alındı #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir