Edirne’de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulunduEdirne’de 4 ay önce kaçan kraliçe arı, 10 bin arı ile 160 yıllık çınar ağacının kovuğunda ortaya çıktı.


Edirne'de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulundu

Edirne’de 4 ay önce kaçan kraliçe arı bulundu.

Kıyık Caddesi’ndeki 160 yıllık çınar ağacında arılar gören bölge esnafları, durumu kendi ürettiği balların satışını yapan 30 yıllık arıcı Süleyman Seval’e iletti. Hazırlıklarını yapan Seval, merdiven yardımıyla ağaca çıkarak arıları ve petek balları yuvadan çıkarmayı başardı.

Petekleri yuvadan çıkaran Süleyman Seval ve arkadaşı İlhan Demir, önce balların tadına baktı sonra ise yoldan geçen vatandaşlara doğal bal ikramında bulundu. Durumu gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemezken, balın tadına bakanlar ise hayran kaldı.

Edirne de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulundu #1

“DUMAN YAPIP, AĞACA ÇIKTIM”

Kendi ürettiği balı seyyar olarak sattığını söyleyen Süleyman Seval, “Civardaki esnaflar çınar ağacında arıların çok fazla olduğunu ve bal yapmış olabileceğini söyledi. Ben de önce körüğümü yakıp duman yaptım ve ağaca çıktım. İçeriye duman bastım ve petekleri çıkardım. Arıya duman yapınca kaçmaya başladı ben de böylece peteği çıkardım.

Edirne de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulundu #2

“KRALİÇE ARI BURAYA KAÇMIŞ”

Doğal bal ve petek bal aslında aynıdır. Ama bu çıkardığım petek siyahlaşmış. Ailesi ile beraber kaçan bir kraliçe arıyı ağaçtan çıkaracağım. Yaklaşık 4 ay önce kraliçe arı buraya kaçmış arkasından işçi arılar da gelmiş. Yaklaşık 10 bin arı vardı. Hepsini çıkaracağız” ifadelerine yer verdi.

Ağaç kovuğunda arıların yuva yaptığını gördüklerini söyleyen İlhan Demir, 160 yıllık bu çınar ağacına çıkıp arıları uzaklaştırdıklarını ve balı çıkardıklarını belirtti.

Edirne’de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulundu VİDEO

Edirne de 4 ay önce kaçan kraliçe arı 10 bin arıyla bulundu #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir