Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yolgeçen hanı değildirGöçmen politikasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yol geçen hanı olmadığını belirterek alınan önlemleri anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin Afganistan’a sınır dışı edildiğini söyledi.

ALINAN ÖNLEMLERİ TEK TEK SIRALADI

Afganistan’ın kenara itilemeyeceğini ama Türkiye’nin de gerekli önlemlerini aldığını belirten Cumhurbaşkanı, konuya ilişkin yapılanları tek tek sıraladı.

“Türkiye yolgeçen hanı değildir.” diyen Erdoğan, sınırlara boşuna duvar örülmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yolgeçen hanı değildir

HABERLEŞME KULELERİ, SINIRLARA ÖRÜLEN DUVARLAR, İLAVE BİRLİKLER…

Haberleşme kulelerinin yüzde 95’inin tamamlandığını da açıklayan Recep Tayyip Erdoğan, ilave birliklerin sevk edildiğini de sözlerine ekledi.

“YAKALANAN AFGANLAR SINIR DIŞI EDİLİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afgan mültecilere ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Her şeyi savaşla, askeri olarak halledemeyiz. Bazen de siyasetin diplomasinin geçerli olduğu yer var. Benim siyaset anlayışım nereye kadar muvaffak olabilecekse orayı bizim başarmamız lazım. Afganistan’ı bir kenara itemezsiniz. 35 milyon nüfusu olan bir ülke. Bizim bağlarımızın olduğu bir ülke. Bunları kenara atamayız. Bunların yanında Türkiye yolgeçen hanı değildir. Bu duvarları boşuna mı örüyoruz. Doğu ve Güney sınırlarımızda 2020 yılında 505 bin 375 yabancının ülkemize yasa dışı yollarla girişi engellendi. Bu rakam 2021’de 253 bin 300 civarında. Yakalanan Afgan göçmenler, yetkililer tarafından sınır dışı ediliyor. Haberleşme kulelerimizin yüzde 95’i tamamlandı. İlave birlikler sevk edildi. Bütün bu tedbirleri düzensiz göçü engellemek için alıyoruz. Birileri de bu işi köpürtmek için yalanlarla birlikte bu adımları atıyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yolgeçen hanı değildir  #1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir